קלאב מד – פאן פאן פאן, מאז 1950 ולעולם

קלאב מדב- 1950 נוסדת הודו כרפובליקה דמוקרטית, נחנך שדה התעופה של אילת, גלי צה"ל פוצחת בשידורים ומגיחים לאוויר העולם גבי שושן, ריקי גל, יהודה פוליקר, דודו גבע, גידי גוב, דני סנדרסון וגם קלאב מד, תאגיד כפרי הנופש שהפך במהירות לאגדה.

ה"אבא" של קלאב מד הוא ז'רארד בליץ, יהודי תושב בלגיה. בליץ, שהיה שחקן כדור-מים מוכשר, אם כי כאיש עסקים הוא זכה להצלחה ולתהילה גדולות יותר, ראה בחזונו מועדון שמשלב שתיים מהאהבות הגדולות שלו: מים וספורט. לכך הוא הוסיף את המרכיבים שהופכים כל חופשת קלאב מד לחוויה מלהיבה: אוכל משובח, יין איכותי, אירוח לבבי ובעיקר שמחה מסביב לשעון.
המחיר הסביר, והמשתלם ביחס לתמורה שהציעה קלאב מד, הפך את המועדון שהוקם באי מאיורקה שבספרד להצלחה מסחררת: אלפי נופשים בילו בקיץ 1950 בקלאב מד מאיורקה חופשה שלעולם לא שכחו, ואלפים אחרים נאלצו לוותר עקב היעדר מקום.

להצלחה של קלאב מד, שהלכה ותפחה בשנים הבאות, אחראים רבים וטובים – שאחד מהם כלל לא זכה לראות את המועדונים של הרשת, שכן הוא נפטר במאי 1950. הכוונה היא ללאון בלום, ראש ממשלת צרפת בשנים 1936-1937. בלום הצליח בתקופת כהונתו הקצרה לחוקק שורת חוקים סוציאליים ובהם קיצור שבוע העבודה ל-40 שעות ומתן חופשה בתשלום לכל העובדים. חוק זה הפך את ה"וקאנס", שהיה טבוע עוד קודם לכן במסורת הצרפתית, מנחלתם של בני המעמד הגבוה בלבד לאופציה אפשרית לכל העובדים – וכמובן הגדיל מאוד את הביקוש לאתרי נופש ובהם קלאב מד.

קלאב מד מאיורקה היה כאמור סיפור הצלחה, אבל הוא נסגר כעבור שנה בשל התנגדות השלטונות הספרדיים לאווירת החופש בכפר ולבגדי הים הנועזים לאותה תקופה. במקומו נפתח קלאב מד בטוסקנה שבאיטליה ואליו הצטרפו כפרי נופש בלוקיישנים נבחרים אחרים. ב-1955 כבר הגיעה קלאב מד לטהיטי המרוחקת (שחופשה בה נמשכה 4 חודשים, כשמתוכם חודשיים מוקדשים למסעות באונייה הלוך וחזור).

לישראל הגיעה רשת קלאב מד שש שנים מאוחר יותר, ב-1961- הישר לאכזיב, מקום שכולו חופש, אושר ורוח הרפתקנות. למרבה הצער, קלאב מד אכזיב נסגר לקראת סוף המאה העשרים, אולם רשת קלאב מד לא הדירה כליל את רגליה מישראל וכיום היא מפעילה את אתר קוראל ביץ' באילת.

ב-1979 כבשה רשת קלאבמד 2 יבשות נוספות – דרום אמריקה ואסיה, וגם לשם הגיעו המוני נופשים נלהבים כדי ליהנות מכל הטוב שמציעה קלאב מד. תנופת הפיתוח שמאפיינת את קלאב מד במאה העשרים ואחת נמשכת, ושנת 2010 לדוגמה הביאה איתה קלאב מד חדש בסין ועוד קלאב מד בסיני. תנופת הפיתוח לא פסחה כמובן גם על המועדונים עצמם, שהלכו והשתדרגו, הן מבחינת העיצוב, הן מבחינת רמת האבזור, הן מבחינת רמת המסעדות והברים – ובכלל, קלאב מד עשתה דרך ארוכה מבקתות הקש הצנועות של אמצע המאה הקודמת ועד לכפרים המרהיבים של ימינו. דבר אחד לא השתנה: השמחה שקורנת מכל האורחים בכל קלאב מד.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>