סקי – מהאדם הקדמון ועד לאולימפיאדת החורף

ציורים שנמצאו במערות האדם הקדמון, הן באסיה והן בסקנדינביה, מגלים כי גם אבותינו עסקו בסקי, אם כי כמובן בצורה שונה מזו שלנו. סקי היה חלק משגרת החיים של כל מי שחי באזורים מושלגים, אבל רק במאה ה-19 הפך לענף ספורט. ב-2010 כבר עמד התקציב של אולימפיאדת החורף על כ-10 מיליארד דולר, ומעל 250,000 צופים הגיעו לוונקובר על מנת לחזות בתחרויות השונות ובראשן ענפי הסקי השונים: קפיצות סקי, קרוס קאנטרי, סקי משולב, סקי אלפיני, סקי חופשי, סקי קרוס וסנובורד.

מקור המילה סקי הוא בשפה נורדית עתיקה, ופירושה פיסת עץ שנחתכה לשני חלקים ואכן, ישנן עדויות לא מעטות לשימוש שעשו הסקנדינבים של לפני כמה אלפי שנים במעין מגלשיים על מנת לנוע במרחבי השלג העצומים. גם בסיפורי העם הנורדיים תמצאו עדויות רבות להרפתקאות שונות ומשונות תוך כדי סקי, כך שאין פלא שגם סקי מודרני, הדומה כבר לזה שאנו מכירים ומתלהבים ממנו היום, נולד בנורבגיה. מי שנחשב אחראי ליצירת הסקי המודרני הוא סונדרה נורדהיים, שבאמצע המאה ה-19 פיתח את הביינדינגס, שהם אלה המאפשרים לשלוט במגלשי סקי, ולבצע תמרונים ושאר פעלולים פוערי פה על גבי שלג.

עד מהרה החלו תחרויות שונות סביב סקי, וכמובן פותחו טכניקות שונות לביצוע קפיצות וגלישה. גם המגלשיים עצמם החלו להשתכלל והביאו לפריצת דרך נוספת בכל הקשור לאפשרויות הגלישה והסקי. ב-1924 כבר נוסדה ה-FIS, פדרציית הסקי העולמית ויותר ויותר אנשים החלו לגלות את נפלאות הגלישה ואת הקסם הטמון בסקי. באותה שנה גם התקיימה אולימפיאדת החורף הראשונה, באחד מאתרי הסקי המפורסמים והאטרקטיביים ביותר (עד היום!) – שאמוני שבצרפת.

במהלך המאה העשרים סקי הפך בהדרגה מנחלתם של העשירונים העליונים לספורט נפוץ ולבילוי פופולארי של כולם. עוד ועוד אתרי סקי צצו, הן באירופה והן במקומות אחרים בעולם, וכמובן שגם הציוד המשמש לסקי וגם הטכניקות המשיכו להשתכלל כל הזמן.

סוג הסקי הנפוץ ביותר הוא סקי אלפיני, שמשמעותו גלישה במורד מדרון. באולימפיאדות החורף פזורים לאורך המסלול דגלונים ועל הגולש לעבור ביניהם תוך כדי שהוא מפגין גם מהירות וגם גמישות. סוג אחר של סקי הוא קרוס קאנטרי – סקי למרחקים, מעין ריצה של בין ק"מ לכמה עשרות ק"מ על גבי שלג. האטרקציה המרכזית של אולימפיאדות החורף היא קפיצות סקי, שבהן גולשים צוברים תאוצה במורד מדרון ואז מנתרים על גבי מקפצה, מרחפים באוויר ונבחנים הן לגבי התעופה, הן לגבי המרחק אותו עברו במעופם והן לגבי אופן הנחיתה.

הפופולאריות הרבה של סקי, והחיבה של המין האנושי לגיוון, הביאו לכך שלסקי נולד אח צעיר והרפתקני, הסנובורד. ראשית ימי הסנובורד בשנות השישים והשבעים של המאה הקודמת, ובהדרגה הוא הפך מנחלתם של משוגעים לדבר בלבד לתחביב פופולארי מאוד, שהעצים את המשיכה לסקי בכלל, והחל מ-1998 אף נכלל הסנובורד כענף ספורט רשמי באולימפיאדות חורף. בישראל יש לנו את הר חרמון שבקרבתו ניתן ליהנות בחורף מצימרים בגולן.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>